Nové značení pohonných hmot
Dochází ke změně v označení pohonných hmot, což může některé řidiče zmást a omylem natankují místo benzínu palivo označené B7, což je ale nafta. Pak je čeká minimálně odtah do servisu, vysátí nádrže a výměna palivového filtru, v horším případě zalepení svíček a katalyzátoru. Ještě horší následky mohou být při natankování benzínu do naftového motoru, kde hrozí zničení motoru. Lze proplacení nákladů na opravu požadovat z nějakého pojištění? Pojďme se na to podívat.
Vlastní povinné ručení – nelze: kryje škody, které při provozu způsobíte někomu jinému.
Havarijní pojištění – nelze: obvykle bývá v pojistných podmínkách výluka na škody způsobené natankováním nesprávného paliva.
Vlastní pojištění odpovědnosti – nelze: jde o pojistku na „blbost“, která kryje škody, které Vy způsobíte někomu jinému, ale nekryje škody, které způsobíte sami sobě.
Cizí pojištění odpovědnosti – nelze: vozidlo půjčíte kamarádovi, on špatně natankuje, ale má pojistku „na blbost“. Jenže v pojistných podmínkách je často výluka na škody způsobené na zapůjčených věcech.
Pojištění majetku – nelze: proti této hrozbě většinou nelze majetek pojistit (hrozby jsou vždy uvedeny v pojistných podmínkách a jedná se obvykle o vandalismus, krádež, výbuch, přírodní živly, atd.).
Cestovní pojištění – nelze: proti této hrozbě se při cestách většinou nelze pojistit.
Pojištění odpovědnosti z povolání – nelze: obvykle bývá v pojistných podmínkách výluka na škody způsobené nesprávnou obsluhou, pod což spadá i natankování nesprávného paliva.
Jak z této situace ven? Máte dvě cesty. Buď si již v pojistné smlouvě ujednat, že předmětná výluka se ve vašem pojištění neuplatní nebo se při sjednání smlouvy písemně dotázat pojišťovacího zprostředkovatele, zda pojištění kryje škody na vozidle způsobené v důsledku natankování nesprávného paliva. Pokud pak uvede kladnou odpověď, budete mít nárok na odškodnění.