Pět nehod, kdy vám pojišťovna nezaplatí
Pět nehod, kdy vám pojišťovna nezaplatí
Při sjednávání povinného ručení a havarijního pojištění se mnozí řidiči mylně domnívají, že jsou pojišťovnou plně „krytí“ a v případě nehody se krom spoluúčasti nemusejí na náhradách nijak finančně podílet. O to větší překvapení je čeká, když jejich pojišťovna v podobné situaci odmítne škodu uhradit.
„Zdaleka se nejedná o nějaké kuriózní a ojedinělé nehody, čemuž odpovídá i počet řidičů, kteří se na nás obracejí. Ročně jich je několik stovek,“ říká Lukáš Fládr, advokát spolku Pomoc poškozeným, který v podobných situacích napomáhá s informovaností i řešením události.
Přehled nejčastějších nehod, za které vám pojišťovna nezaplatí:
Neuznání zavinění nehody
Pokud viník nenahlásí událost své pojišťovně (ač vám to po nehodě slíbil), čelíte velkému problému. Pojišťovna totiž škodu odmítne uhradit a jakékoli prokazování viny je zpětně a bez souhlasu viníka velmi složité. Další variantou je, že viník nehody pojišťovně oznámí, že nehodu nezpůsobil. „Jedinou obranou proti takovým situacím je zavolat do pojišťovny viníka hned z místa nehody, kdy viník zavinění uzná a máte plnou kontrolu nad tím, co pojišťovně hlásí“ říká Lukáš Fládr ze spolku Pomoc poškozeným.
Nehody mimo pozemní komunikace
Povinné ručení platí při provozu na běžných komunikacích. Pokud autem vjedete na polní cestu či do areálu firmy, kde vás pustí jen přes závoru a tam Vás někdo nabourá (navíc je-li dvůr veden v katastru jako manipulační plocha), pojišťovna viníka nic neuhradí s odůvodněním, že ke škodě došlo na soukromém pozemku. Pak Vám ale za škodu odpovídá přímo řidič, který vás naboural. Podobný případ může být nehoda při parkování na okraji lesa apod. Například během houbařské sezóny jsou takové situace poměrně časté. Většinou se řidič ani nedozví, kdo mu vůz poškodil.
Uvedení nepravdivých údajů o nehodě a rozsahu poškození
Pokud bylo vozidlo historicky již poškozeno a následně došlo ke kolizi ve stejném místě, jste povinni ohlásit, že vozidlo bylo již částečně poškozené. Pokud tak neučiníte, je pravděpodobné, že pojišťovna dřívější poškození nesouvisející s nehodou odhalí a odmítne vyplatit plnění i za nové poškození. Navíc se v takovém případě ještě vystavujete případnému trestnímu stíhání pro pokus o pojistný podvod.
Střety na parkovišti
Poměrně častá situace se stává na parkovištích: při couvání si ve zpětném zrcátku všimnete druhého couvajícího auta. Vy zastavíte, ale řidič druhého vozidla vás nezaregistruje a nabourá do vás. Velmi často pak viník začne svalovat vinu na vozidlo, které stálo. V případě, kdy u nehody nejsou přímí svědci (nebo každý máte svého spolujezdce, který potvrzuje verzi svého řidiče), pak pojišťovna určí míru účasti na nehodě 50:50 a každému řidiči vyplatí jen polovinu škody.
Nepřivolání policie
Škoda na vozidle se mnohdy těžko odhaduje. Pokud ve výsledku přesáhne 100 000,- Kč a nezavolali jste k nehodě policii, pak bude pojišťovna přinejmenším krátit pojistné plnění. „Proto doporučujeme, aby řidiči, kteří si nejsou jistí, zda nehoda nepřesáhne hranici sta tisíc, preventivně PČR zavolali. Vyhnou se tak potenciálním problémům,“ dodává Lukáš Fládr ze spolku Pomoc poškozeným.